Çağrımız

Özellikle Bardacık Sokak (Esat) yakınında ikamet edenler olmak üzere herkese bir çağrımız var:

Gıda toplulukları gönüllülük temelinde faaliyet gösteren, katılımcıların sorumlulukları paylaştığı yerel yapılar. Mahalle, hatta sokak veya bina ölçeğinde bir araya gelebiliyorlar. Bu toplulura ne kadar çok insan katılır ve işleri paylaşırsa işler o kadar kolay ve keyifli oluyor. Bizler bu gönüllü örgütlenme modelini önemsiyoruz. Yaptığımız işler bizim için,  sağlıklı ve nitelikli gıdaya erişim ihtiyacımıza yanıt vermenin ötesinde anlam taşıyor. Aracısız alışveriş yoluyla, ekolojik çevreyi ve biyoçeşitliliği gözeten duyarlı üreticilerimizi destekliyoruz. Agroekolojik bir gıda sistemi vizyonuna, gıda egemenliğine ve nihayetinde toplumun demokratik ve ekolojik dönüşümüne katkı veriyoruz. Yaparak ve olarak. Gönüllü çabamızın temelinde bu anlayışımız ve birlikte çalışmanın verdiği keyif var.

Topluluk destekli tarım Türkiye’de, bölgesel ve küresel ölçeklerde ivme kazanan bir hareket. Türkiye’de küçüklü büyüklü bir dolu girişim (bir özet için bkz. http://gidatopluluklari.org/) var. Bir Türkiye TDT ağı (https://www.ekoharita.org/projeler/toplulukdesteklitarim/), bir Akdeniz ağı (http://urgenci.net/the-mediterranean-csa-project/) ve bir uluslararası ağ (http://urgenci.net/) var. Diğer yerel gıda toplulukları gibi biz de bu yapıların ve faaliyetlerin çoğalmasını, her mahallede hatta her sokakta benzer girişimler olmasını istiyoruz. Bunun için ilgili gruplarla işbirliği ve deneyim paylaşımı yapmaya hazırız.

Bardacık Gıda Topluluğu’nun devamlılığı ve yeni gıda topluluklarına ilham olması için daha fazla katılıma ve paylaşıma ihtiyaç var. Topluluğun e-posta duyuru listesine üye olmakla zaten etkin bir katılımcı olma iradenizi göstermiş olursunuz. Gelin toplu sipariş organizasyon ekiplerine, çalışma gruplarna katılın. Özellikle üreticilerimizle iletişim (ürün listelerinin alınması ve siparişlerin iletilmesi) ve form hazırlama gibi teknik işler için ekibimizi büyütelim.

Nasıl katılırsınız?

Ana sayfada belirtilen çerçeveyi kabul eden herkes Bardacık Gıda Topluluğuna üye olabilir. Üyelik talebi için bardacik.gtk@gmail.com adresine yazarak katılım talebinizi iletin. Koordinasyon ekibi e-posta adresinizi duyuru listesine ekler. Toplu sipariş organizasyonlarına ve diğer çalışmalara katılmak için yine aynı e-posta listesine yazabilir ve kısa sürede ekiple tanış olabilirsiniz.

Ä°lgili resim Ä°lgili resim Ä°lgili resim Ä°lgili resim Ä°lgili resim